EUROPEUM Institute for European Policy

Výsledky amerických voleb budou do poslední chvíle nejasné a rozhodovat tak budou korespondenční hlasy. Ačkoliv byl tento scénář během pandemie koronaviru nanejvýš očekávaný, byl také tím nejhorším možným. Trump totiž legitimitu korespondenční volby dlouhodobě zpochybňuje, a to i přes absenci jasných důkazů o podvodech.

Stejně jako v roce 2016 jsou klíčovými bojišti státy Pensylvánie (20 volitelů), Michigan (16) a Wisconsin (10), přičemž o výsledku rozhodou korespondenční hlasy. V době psaní tohoto článku Pensylvánie sečetla 700 000 z 2,5 milionu hlasů zaslaných poštou, ze kterých Biden získal 71,7 % a Trump 21,3 %. Michigan sečetl 425 000 z 2,48 milionu hlasů, Biden zde zatím získal 65 % hlasů a Trump 33 %. Ve Wisconsinu stále zbývá sečíst 1,3 milionu korespondenčních hlasů. Pokud by se vyplnil odhad, podle kterého Biden získá dvě třetiny veškerých korespondenčních hlasů, stal by se jasným vítězem voleb, což dává Bidenovu táboru důvod k optimismu.

Přestože se hlasy stále sčítají, Trump již neprávem oznámil své vítězství. Kombinace toho, že si Trump ve volbách zatím vede nad očekávání, spolu s měsíci strávenými zpochybňováním korespondenčního hlasování tak připravila vhodné podmínky pro potenciální napadení volebních výsledků u Nejvyššího soudu, který je od inaugurace Amy Coney Barrettové v poměru 6:3 prorepublikánsky nakloněný.

Nadcházející dny by se mohly velmi dobře zapsat do dějin jako dny, které rozhodly o tom, jaký osud si USA zvolí – pokrok, nebo regresi, víru ve vědu, nebo v konspiraci, izolacionismus, či multilateralismus, soucit, nebo nenávist. Bez ohledu na výsledek však „americké století“ skončilo dříve, než mohlo skutečně začít. Těsnost tohoto souboje, navzdory Trumpovu vedení poznamenanému zničenou ekonomikou, téměř čtvrt milionem mrtvých, rekordně vysokým deficitem a senátem, který během této bezprecedentní krize odmítl životně důležitou podporu pro své občany, ukazuje na zásadní strukturální rozdělení, jehož důsledky nejsou platné pouze pro USA, ale pro celý svět. Je možné si domyslet, jaké bude ponaučení, které si autoritářští vůdci ze současné situace USA vezmou – v porovnání s populistickou rétorikou a identitární politikou nehraje skutečný stav věci zásadní roli. V tomto smyslu Spojené státy odhalují širší epistemickou krizi, jejíž přítomnost je globálně viditelná v tématech klimatické změny, vzdělávání, celé škále nerovností, v otázkách zahraniční politiky, zdraví, a dokonce i samotného vnímání reality.

Ani jednomu z kandidátů se nepodařilo zásadně podrýt podporu svého protivníka. Není ani jisté, jestli je aktuálně možné srovnat rozdíly, které sužují rozdělenou americkou společnost. Jisté však je, že Biden by se o to alespoň pokusil, zatímco Trump by to udělat nechtěl a nemohl. Trumpovo druhé volební období bude znamenat neomezený gerrymandering (manipulování s hranicemi volebních obvodů), omezování volebního práva, Court packing (účelové změny složení soudů) a nerovnost. Pokud se mu podaří podvodně vyhrát volby nezapočtením korespondenčních hlasů, které jsou součástí amerických voleb od roku 1775, úpadek USA se pravděpodobně stane nezvratitelným.

Christian Kvorning Lassen

Author :
Print

Leave a Reply