EUROPEUM Institute for European Policy

V pátek bude premiér Babiš spolu s dalšími leadery EU jednat o záchranném balíku pro Evropu. Na začátku ho razantně odmítl, teď přešel k opatrné podpoře a konečně jsme se dozvěděli, co tedy od EU chceme. Jsme tak pro zbytek Evropy čitelnější a je možné se s námi racionálně bavit. Potud bez diskuzí palec nahoru.

Zároveň se ale bohužel mnoho nezměnilo na tom, že český postoj stále míří jen na krátkodobou maximalizaci zisku pro český státní rozpočet bez ohledu na celoevropský kontext, což může paradoxně ČR dlouhodobě ekonomicky uškodit. Z výroků premiéra by také člověk stále mohl nabýt dojmu, že se Evropa chystá Českou republiku oškubat a chudí čeští pracující a důchodci budou sanovat veřejné rozpočty rozhazovačných jižanů. Opak je pravdou.

Oproti prvotním zprávám nyní čeští úředníci veřejně potvrdili, že Česká republika nebude na záchranném balíčku tratit, ale získá více, než kolik do něj vloží. To je vcelku pohodlná pozice, když Evropská komise odhaduje, že pokles českého hospodářství bude v EU průměrný a nezaměstnanost podprůměrná. Proč bychom měli nyní dostávat ze záchranných fondů více, než kolik bude pravděpodobně reálný dopad koronaviru na naši ekonomiku?

Premiér přitom chce, aby se peníze rozdělily až podle konkrétního propadu ekonomik, to je ale nebezpečné. Evropský stimul bude opravdu účinný, jen když proběhne rychle. Čekat třičtvrtě roku při nejhorší krizi od druhé světové války je sebevražedné. Stejně tak by Babišem navržený klíč motivoval státy vykazovat co největší pokles ekonomiky, a to přece nechce nikdo.

Nadále také platí, že k celkové částce pro ČR, je třeba připočítat evropské dotace a pomoc na transformaci uhelných regionů, které dlouhodobě patří k nejchudším v EU. Dlouhodobý rozpočet EU a jednorázový stimul v podobě fondu Next Generation EU jsou jako celek pro ČR velmi výhodné. Záleží pouze na nás, jak efektivně evropskou pomoc využijeme.

Ano, design celého záchranného balíčku předpokládá, že dojde k přesunu finančních prostředků spíše z bohatšího severu ke strádajícímu jihu – hlavní tíhu ponesou země jako Francie, Německo, Nizozemí, Dánsko nebo Švédsko. Tím ale paradoxně můžeme říct, že bohaté členské státy EU zachraňují pro českou exportně orientovanou ekonomiku důležité jižní země, které nezkolabují a budeme jim tedy moci dále prodávat Škodovky, tramvaje nebo třeba Becherovku. Nedává tedy pro nás žádný smysl evropský plán obnovy blokovat kvůli pár miliardám navíc do českého státního rozpočtu, čehož bychom během jednání pravděpodobně dosáhli. Roční export činí více než 3 biliony korun a podle odhadů samotné vlády ČR vydělá na společném trhu 180 miliard ročně.

Hlavním národním zájmem České republiky je stabilita Evropské unie, evropského trhu a prosperita každého jednotlivého členského státu – vše ostatní jsou detaily, do kterých nemá smysl investovat příliš politického kapitálu. Pokud necháme naše partnery padnout na kolena, nemůžeme očekávat, že jim naše zboží budeme moci prodat – jednoduše nebudou mít peníze si ho koupit. Stejně tak nestojí Babišova kritika za nestabilitu EU, která by pravděpodobně nastala v okamžiku ekonomického zhroucení některých členských států. Doufejme, že na to bude premiér myslet během pátečního online summitu prezidentů a premiérů EU.

Vít Havelka

Author :
Print

Leave a Reply